Tři případy na dálku

18.4.2014 | Mgr. Adam Havlín | poradna@homeopatie-nymburk.cz | Případy | 1 komentář

homeopatie-nymburk.cz

Pro důkladné vyšetření a správné předepsání je bezesporu nezbytný osobní kontakt s pacientem, nicméně existují případy, kdy takový kontakt není možný, a přesto se lze pokusit homeopaticky zasáhnout. Níže uvádím tři ilustrativní příklady, kdy jsem podal akutní lék, aniž bych měl možnost pacienta vidět a osobně vyšetřit.

1. Afty

10letá dívka trpí již 4 dny afty v celé dutině ústní. Dívku jsem neviděl, případ řeším po telefonu s její matkou. Mokvavé bílé afty byly nejprve jen na dásních, aktuálně jsou už i na jazyku a na pravé mandli, bílé, nalité vodou, vypadají prý jako puchýře. Jsou bolestivé, takže dívka nemůže jíst ani pít (ačkoli má větší žízeň než obvykle), má horečku 38 °C, první den měla 39,5 °C. Moc se nepotí, v noci jí je teplo, odkopává se. Jazyk má bíle povlečený, více sliní, z úst páchne, jako kdyby měla zkažený zub.

Afty, zápach z úst, slinění ukazují na Mercurius, vzhledem k tomu, že mandle vykazují pravostrannost, zkouším podat Mercurius protoiodatus (Merc-i-f) 200. Matka má druhý den ráno zavolat, jak to vypadá. Ozve se však až pozdě odpoledne s tím, že dívka po podání léku usnula a spala nepřetržitě celou noc a druhý den až do 14 hodin. Afty zmizely z jazyka, jinde jsou výrazně menší, dívka už může normálně jíst, teplota klesla pod 38 °C. Po další dávce Merc-i-f se přestěhovaly na rty a popraskaly, teplota je v normálu, ústní dutina se postupně vyčistila a dívka je dále bez potíží.

2. Panický strach

50letý muž má panický strach z odběru krve (následkem traumatu z dětství, kdy při odběru omdlel), strach, že omdlí, že „to nezvládne“. V důsledku strachu se stáhne a při napíchnutí krev nevytéká. Dlouho se mu dařilo se odběrům vyhýbat, ale tentokrát již má od lékaře nařízeno, že na odběr musí. Požádá svou známou zdravotní sestru, aby odběr udělala u něj doma, od ní se o případu dozvídám, muže neznám, neviděl jsem ho, informace získávám telefonicky od jeho ženy a švagrové. Po zdravotní sestře mu posílám „na paniku“ Aconitum.

Při příchodu zdravotní sestry chodí muž po pokoji sem a tam, je bledý v obličeji, opocený, nervózní; když si lehne, zatíná zuby; první pokus se nezdaří, krev neteče, dostane Aconitum 200 a do 15 minut se zklidní a krev po napíchnutí normálně vytéká, odběr je zdárně dokončen.

3. Ascites

Do nemocnice je přijata 40letá alkoholička s ascitem. Při příjmu na oddělení je slabá, nemůže se ani posadit v posteli, aby se napila, pořád spí, olupuje se jí kůže, produkuje obrovské množství šupin. Vzhled: špičatý obličej, vystouplé kosti, zapadlé oči, jakoby těsně před smrtí, v nemocnici na základě jejího stavu očekávají, že do týdne zemře.

Ženu jsem neviděl, informace mám jen od ošetřující sestry, která ji přijímala. Na základě etiologie, ascitu, šupin a vzhledu jí posílám Arsenicum 30. Později jsem se dozvěděl, že se pacientka druhý den po podání probudila, posadila se na posteli a začala všem kolem sebe nadávat. Byla převezena na jiné oddělení a brzy propuštěna domů, další informace o ní nejsou.

Poznámka: K tomuto případu jsem se vlastně dostal náhodou, na rozdíl od předchozích dvou, kdy jsem byl přímo osloven. Tou „náhodou“ bylo obrovské množství šupin, které se pacientce olupovaly z těla a které zaujaly ošetřující zdravotní sestru natolik, že se o nich přede mnou zmínila jako o neobvyklém jevu, se kterým se běžně nesetkává. Mně její popis připomněl jeden případ, který uvádí R. Murphy v Homeopatické materii medice (kap. Kali sulphuricum), proto jsem si nechal sdělit podrobnosti, abych mohl oba případy porovnat. Nakonec, jak je výše uvedeno, daný případ ukazoval spíše na Arsenicum.

HOMEO – homeopatický software

Homeo pyramida s názvemPoznávací znak profesionála – lékaře, lékárníka a léčitele. Užitečný pomocník pro samoléčbu, spolehlivý průvodce studentů homeopatie. Velký rozsah odborných textů, pokročilé možnosti analýzy. Snadné intuitivní ovládání. Kompletně v českém jazyce!

Podrobné informace zde

Diskuze k článku (1 komentář)

Daniela (22.10.2017 v 12:49)

Tři týdny se trápím s afty na které často trpím. Tentokrát se jich však nemohu zbavit, pokaždé vyráží hnisavý flíček a okolí je zbarveno do rudého zabarvení. Jakmile jeden aft zmizí zanedlouho se jinde objeví další. Děkuji za jakoukoliv radu, bydlím ve Vrchlabí. Ještě mohu dodat, že mám u 3 zubů obnažené dásně, čekám, až se vše zhojí, abych mohla navštívit stomatologa. Nashledanou Halířová Daniela.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *